Защо някои кучета имат по-добро обоняние от други?

куче души Снимка: iStock

К учетата са известни със своето забележително обоняние, черта, която очарова хората от векове. Именно то позволява на четириногите да изпълняват задачи, които надхвърлят възможностите на други животни и дори – човешките. Разбирането защо някои домашни любимци имат по-добро обоняние от други, изисква да разгледаме сложните детайли на кучешкото обоняние, включително анатомичните характеристики, генетични предразположения и влиянието на обучението, съчетано с околната среда. 

куче душиСнимка: iStock

Ролята на анатомията за превъзходното обоняние на кучетата

Анатомията на кучетата играе решаваща роля за превъзходното им обоняние. Четириногите притежават до 300 милиона обонятелни рецептори в носовете си, в сравнение с около 6 милиона при хората. Освен това частта от мозъка им, посветена на анализирането на миризми, е около 40 пъти по-голяма спрямо човешката. Уникалната структура на носа на кучетата, включително специализирани клетки и способността за подушване в няколко посоки едновременно, подобрява способността им да откриват и различават миризми. И накрая – домашните ни любимци разполагат със специален вомероназален орган (Якобсонов) – друга критична анатомична характеристика, която помага за индикирането на аромати (особено феромони).

куче душиСнимка: iStock

Dogsandcats.bg

Комбинацията от тези анатомични характеристики позволява на кучетата да улавят дори най-слабите миризми. Да, мощното обоняние на косматите ни другари е цяла вселена! А ето още удивителни факти, с които ще ви го докажем! 

Защо кучетата имат мокри носове?

Един от въпросите, които стопаните на домашни любимци си задават често. Най-общо казано, влажността на носовете на четириногите засилва обонянието им. Ароматните частици полепват по мокрия нос по-добре от сухия, което позволява на животното да улови повече информация. Кучето може да оближе носа си, за да прехвърли някои от тези частици в гореспоменатия Якобсонов орган, което помага за разчитането на химическите сигнали. Влагата върху носа на косматия ви другар идва от слузните жлези в ноздрите и се задържа благодарение на това, че кучето често се облизва. Мокрият нос помага и за регулиране на температурата. Четириногите не могат да се потят като хората, но облизвайки носа си, те помагат на влагата да се изпари, което им осигурява малко охлаждане.

куче души снягСнимка: iStock

И докато повечето собственици на кучета са запознати с максимата, че студеният, мокър нос на тяхното куче е добър знак, а ако топлият и сух – сигнал, че нещо не е наред, то нещата всъщност са малко по-различни. Истината е, че е възможно едно напълно здраво куче да има топъл, сух нос или той да е влажен и студен, но животното да изпитва дискомфорт и да не му е добре. Вижте още относно един от най-популярните митове за кучетата и доколко той отговаря на реалността тук

Защо кучетата душат всичко по пътя си?

Преди съвременната цивилизация обонянието на кучетата вероятно е играло голяма роля за оцеляването им. То им е помагало да открият плячка, да избегнат хищници, да открият партньор и да се върнат обратно у дома. В днешно време домашните ни любимци се радват на далеч по-комфортен начин на живот. Макар да не е необходим инструмент за оцеляването им обаче, носът им все пак си остава важна част от начина, по който обработват информация за света около себе си.

БлъдхаундСнимка: iStock

Тъй като мощното обоняние на косматите ни другари е основното им средство за изследване на околната среда, съвсем естествено е, че те искат да подушат… ами всичко! Особено когато са в нова среда, срещат се с непознати за тях хора или други себеподобни. Кученцето ви може да е по-ентусиазирано да подуши всичко повече от обикновено и ако попадне на място, пълно със сигнали за миризми (дърво, храст, стена или друга зона в квартала ви, където домашните любимци обичайно маркират при разходка). Същото се отнася и ако питомецът ви долови миризма, която е интересна за него (дори и за нас тя да е крайно неприятна…)

Вижте още и защо кучетата душат земята преди да отидат до тоалетна?

Някои от нещата, които кучетата могат да научат чрез подушване, включват...

Кой е бил на въпросното място скоро (човек, друго куче или друго животно), приблизително преди колко време се е случило това и в каква посока са се отправили.

Полът на човека или кучето, както и информация за неговото поведение (приятелско или агресивно), настроение (щастливо, тревожно и тн.) и здравословно състояние.

Ако е друго куче, феромоните показват дали това куче е в период на разгонване (и дали е подходящо за чифтосване).

куче души снягСнимка: iStock

Ако домашният ви любимец се спира често по време на разходка и иска да подуши всичко, което се изпречи на пътя му, трябва да знаете, че това е съвсем нормално поведение за кучетата. А когато оставяме четириногия си другар да последва инстинктите си (дори и под известен контрол от наша страна), ние спомагаме за неговото психическо и емоционално благополучие, напомнят от Американския киноложки клуб.

Генетични фактори: Защо някои кучета имат по-добро обоняние?

Генетиката играе важна роля при определянето защо някои кучета имат по-добро обоняние от други. Някои породи са селективно развъждани в продължение на поколения заради обонятелните си способности. Такива са например Блъдхаунда и Басета – кучета, отглеждани специално за проследяване на миризми. ДНК-то на тези породи включва гени, които подобряват развитието на функцията на обонятелните рецептори, което води до превъзходно обоняние. Освен това, на тези черти следват моделите на Мендел, където специфични алели допринасят за повишените обонятелни способности, наблюдавани при тези породи.

куче душиСнимка: iStock

Породи, известни с изключителното си обоняние

Няколко са породите кучета са известни с изключителното си обоняние. Блъдхаундите, например, са признати със способностите си за проследяване, които им позволяват да следват миризма, която е на няколко дни! Немските овчарки, често използвани в полицейската и военна работа за откриване на наркотици и експлозиви. Острото обоняние на гончетата често намира приложения за откриване на забранени предмети в селските стопанства. 

Други породи със забележително обоняние, включват Басет (чиито дълги уши помагат за насочването на миризми към носа му) и Лабрадор (често използван в операции за търсене и спасяване).

Тези кучета са пример за това как селективното развъждане е подобрило естествените им способности за откриване на аромати, но далеч не са единствени! Разгледайте още 6 породи кучета с изключително обоняние, чиито възможности са истински впечатляващи.

куче душиСнимка: iStock

Обучение и влияние на околната среда върху обонянието на кучето

Обучението и околната среда също играят критична роля за подобряването или намаляването на обонянието при кучетата. Четириноги, които се тренират специално за откриване на миризми, като тези, използвани при търсене и спасяване или откриване на забранени вещества, често проявяват превъзходни обонятелни способности в сравнение с необучените си събратя. 

Средата, в която живее едно куче, също може да повлияе на обонянието му. Четириногите, които се сблъскват в ежедневието си с различни аромати и това се случва още от ранна възраст, са склонни да развиват по-прецизни умения за откриване на миризми. Освен това, стимулиращата среда, която насърчава дейности, базирани на аромати, може да подобри обонятелните способности на кучето. 

куче душиСнимка: iStock

Приложения на кучешкото обоняние в различни области

Практическите приложения на обонянието на кучетата са обширни и разнообразни. Те се проявяват при операции по търсене и спасяване на изчезнали хора до проследяване на следи. 

В правоприлагащите органи четириногите се обучават да откриват наркотици, експлозиви и друга контрабанда, което ги прави основни активи за поддържане на обществената безопасност. Кои наркотици са обучени на надушват кучетата и как го правят - вижте тук

Медицинските кучета за откриване са обучени да идентифицират специфични миризми, свързани със заболявания като рак, диабет и епилепсия, като предоставят ранни предупредителни знаци на стопаните си, които могат да спасят животи. 

куче душиСнимка: iStock

Заключение: Защо някои кучета имат по-добро обоняние от други?

Анатомичните характеристики, генетиката, обучението и факторите на околната среда допринасят за превъзходното обоняние при кучетата. Разбирането защо някои домашни любимци имат по-добро обоняние от други може да ни позволи да оценим забележителните способности на тези животни и техния значителен принос в различни практически приложения. 

куче душиСнимка: iStock

От мисии за търсене и спасяване до откриване на болести, мощното обоняние на кучетата продължава да се оказва безценен ресурс, който тепърва предстои да открива нови и нови приложения! 

Вижте още:

Какво ни казва състоянието на носа за здравето на кучето

Защо носът на кучето понякога е топъл

Виж още